Gatunkowa ochrona zwierząt
Gatunkowa ochrona zwierząt to jedna z form ochrony przyrody, która regulowana jest przez dotyczącą tej kwestii ustawę. Jeśli chodzi o zwierzęta zagrożone wyginięciem i żyjące dziko na wolności prawo ustanawia bardzo wiele obostrzeń, zapewniających im wielopłaszczyznową ochronę.
Przede wszystkim nie wolno takich zwierząt zabijać i okaleczać, ponieważ przyczyniamy się wówczas do dalszego zmniejszania się ich populacji. Nie można również zagrożonych wyginięciem gatunków chwytać, transportować, ani przetrzymywać w niewoli, a co za tym idzie posiadać ich żywych lub martwych. Zabronione jest nawet trzymanie w domu części tych zwierząt oraz ich jaj. Ustawa zapewnia także dziko żyjącym zwierzętom ochronę ich siedlisk i ostoi, przez zakaz ich niszczenia.
W Polsce listę chronionych gatunków zwierząt znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 październiki 2011 roku. Jeśli natomiast chcemy dowiedzieć się, jakie gatunki uznane są na terytorium naszego kraju za zagrożone, powinniśmy zajrzeć do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Polecane artykuły
Ochrona zwierząt w Unii Europejskiej
Jak mawiała Brigitte Bardot, jedna z najbardziej znanych ambasadorów praw zwierząt na świecie, człowiek powinien traktować zwierzęta z szacunkiem, nie tylko przez ich przynależność do danego gatunku, ale dlatego, iż są to żyjące istoty. https://niuniusiowefanty.pl/przekaski-i-przysmaki-c-13.html h
Chronione jeże
Jeże to niezwykle sympatyczne zwierzęta, które u bardzo wielu osób wzbudzają pozytywne uczucia. Choć naturalnym środowiskiem tych zwierząt są lasy i parki usytuowane na obrzeżach miast, coraz częściej można spotkać je nawet na blokowiskach. Musimy jednak pamiętać, że jest to zwierzę chronione i pod