Chronione jeże
Jeże to niezwykle sympatyczne zwierzęta, które u bardzo wielu osób wzbudzają pozytywne uczucia. Choć naturalnym środowiskiem tych zwierząt są lasy i parki usytuowane na obrzeżach miast, coraz częściej można spotkać je nawet na blokowiskach. Musimy jednak pamiętać, że jest to zwierzę chronione i pod żadnym pozorem nie można zabierać go do domu.
Jeśli widzimy, że jeż potrzebuje pomocy – zabierzmy go do weterynarza, który fachowo się nim zaopiekuje. Zwierzęta te są bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi – łatwo je oswoić, jeżeli tylko wyczują życzliwy stosunek człowieka. Pamiętajmy jednak, iż twarde kolce tych zwierząt są siedliskiem pcheł i wielu innych pasożytów. Dzieje się tak dlatego, że kolce uniemożliwiają jeżom dbanie o swoją higienę.
Choć dawniej populacja tych zwierząt była o wiele liczniejsza, dziś głównie przez działania człowieka, polegające na degradacji ich naturalnego środowiska, jeż został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem. Wiele organizacji wciąż podejmuje jednak działania mające na celu jego ochronę. 10 listopada ustanowiono nawet Dniem Jeża, aby rozpowszechniać najważniejsze informacje i sposoby ochrony tego gatunku.
Polecane artykuły
Ochrona zwierząt w Unii Europejskiej
Jak mawiała Brigitte Bardot, jedna z najbardziej znanych ambasadorów praw zwierząt na świecie, człowiek powinien traktować zwierzęta z szacunkiem, nie tylko przez ich przynależność do danego gatunku, ale dlatego, iż są to żyjące istoty. https://niuniusiowefanty.pl/przekaski-i-przysmaki-c-13.html h
Kryteria ochrony gatunku
Kryteriów decydujących o tym, czy dane zwierzę zostanie wpisane na listę gatunków zagrożonych jest kilka. Podstawowym czynnikiem jest jednak stopień zagrożenia danego gatunku wyginięciem. Taki stopień ustala się oceniając liczebność populacji, wielkość obszaru, jaki zajmuje, jej zdolność do odrodzen