Ochrona zwierząt w Unii Europejskiej
Jak mawiała Brigitte Bardot, jedna z najbardziej znanych ambasadorów praw zwierząt na świecie, człowiek powinien traktować zwierzęta z szacunkiem, nie tylko przez ich przynależność do danego gatunku, ale dlatego, iż są to żyjące istoty.
W Europie działa wiele organizacji non-profit, które swoimi działaniami wspierają prawa i ochronę zwierząt na różnych płaszczyznach. Europa na Rzecz Zwierząt zajmuje się głównie opracowaniem i wdrożeniem ustaw, które będą działały dla ich dobra. Królewskie Towarzystwo dla Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt, czyli najstarsza europejska organizacja, przygotowuje głównie kampanie, które mają przeciwdziałać wykorzystywaniu zwierząt w laboratoriach kosmetycznych, a także zapewnić im odpowiednie warunki transportu i przetrzymywania. Organizacja walczy także o wprowadzenie surowszych zasad dotyczących polowań. Członkowie Lord Dowding Fund For Humane Research udowadniają natomiast, że praca naukowa oparta na testowaniu leków na zwierzętach jest społecznie szkodliwa.
Dla ochrony zwierząt w Europie istotny jest także fakt, że Unia Europejska przychylnie zapatruje się na działania ekologów. Z pewnością ułatwi to działania wszelkim organizacjom i doprowadzi to przyjęcia korzystnych dla zwierząt przepisów prawnych.
Polecane artykuły
Chronione jeże
Jeże to niezwykle sympatyczne zwierzęta, które u bardzo wielu osób wzbudzają pozytywne uczucia. Choć naturalnym środowiskiem tych zwierząt są lasy i parki usytuowane na obrzeżach miast, coraz częściej można spotkać je nawet na blokowiskach. Musimy jednak pamiętać, że jest to zwierzę chronione i pod
Kryteria ochrony gatunku
Kryteriów decydujących o tym, czy dane zwierzę zostanie wpisane na listę gatunków zagrożonych jest kilka. Podstawowym czynnikiem jest jednak stopień zagrożenia danego gatunku wyginięciem. Taki stopień ustala się oceniając liczebność populacji, wielkość obszaru, jaki zajmuje, jej zdolność do odrodzen