Ochrona gatunkowa
Warto zwrócić uwagę, że dziko żyjące zwierzęta objęte są ochroną gatunkową. Dotyczy to w dużej mierze osobników szczególnie narażonych na wyginięcie, ale również i tych o mniejszym stopniu zagrożenia.
Zasady funkcjonowania ochrony gatunkowej podlegają zapisom ustaw oraz rozporządzeń, na mocy których określa się przede wszystkim listę zagrożonych gatunków na danym terenie. Poza tym zwraca się uwagę, w jaki sposób realizować założenia, a także jak wprowadzać ograniczenia.
Bowiem ochrona gatunku oznacza wdrożenie zakazów, których należy przestrzegać. Zapewnienie bezpieczeństwa dla całego gatunku, ochrona środowiska naturalnego, czy zakaz uśmiercania, handlu, przetrzymywania to tylko niektóre nakazy.
Niemniej jednak samo ich stworzenie nie przyniesienie pożądanych rezultatów, dlatego też od wielu lat bardzo dobrze funkcjonuje tak zwana współpraca międzynarodowa. Dzięki, której ochrona gatunkowa jest konsekwentnie przestrzegana, a w dodatku na znacznie większym obszarze geograficznym.
Polecane artykuły
Ochrona zwierząt w Unii Europejskiej
Jak mawiała Brigitte Bardot, jedna z najbardziej znanych ambasadorów praw zwierząt na świecie, człowiek powinien traktować zwierzęta z szacunkiem, nie tylko przez ich przynależność do danego gatunku, ale dlatego, iż są to żyjące istoty. https://niuniusiowefanty.pl/przekaski-i-przysmaki-c-13.html h
Chronione jeże
Jeże to niezwykle sympatyczne zwierzęta, które u bardzo wielu osób wzbudzają pozytywne uczucia. Choć naturalnym środowiskiem tych zwierząt są lasy i parki usytuowane na obrzeżach miast, coraz częściej można spotkać je nawet na blokowiskach. Musimy jednak pamiętać, że jest to zwierzę chronione i pod