Ochrona foki szarej
Foka szara, głównie dzięki organizacji WWF i podejmowanych przez nich działaniach, zyskała sympatię ogromnej liczby osób w naszym kraju. Kiedyś gatunek ten występował bardzo licznie w okolicy Zatoki Gdańskiej, dziś niestety należy już do rzadkości.
Do tego, iż foka szara stała się zagrożonym gatunkiem przyczynili się głównie rybacy. Fok w zatoce było tak dużo, że musieli oni rywalizować z tymi zwierzętami o ryby. Troska o dobry połów, a co za tym idzie pieniądze, sprawiła, że foki często były przez rybaków zabijane na polowaniach. Dziś jednak, dzięki zainteresowaniu wielu osób, jest szansa, że populacja foki szarej w Bałtyku zostanie odnowiona.
Obecnie głównymi zagrożeniami dla fok jest przede wszystkim brak spokoju, związany z intensywnym rozwojem turystyki, a co za tym idzie zwiększoną obecnością człowieka w naturalnym środowisku tych zwierząt. Z pierwszym czynnikiem zagrażającym fokom łączy się też drugi, czyli zanieczyszczenie środowiska. Chcąc więc chronić te sympatyczne zwierzęta i doprowadzić do odnowy ich populacji musimy dbać o swoje otoczenie.
Polecane artykuły
Ochrona zwierząt w Unii Europejskiej
Jak mawiała Brigitte Bardot, jedna z najbardziej znanych ambasadorów praw zwierząt na świecie, człowiek powinien traktować zwierzęta z szacunkiem, nie tylko przez ich przynależność do danego gatunku, ale dlatego, iż są to żyjące istoty. https://niuniusiowefanty.pl/przekaski-i-przysmaki-c-13.html h
Chronione jeże
Jeże to niezwykle sympatyczne zwierzęta, które u bardzo wielu osób wzbudzają pozytywne uczucia. Choć naturalnym środowiskiem tych zwierząt są lasy i parki usytuowane na obrzeżach miast, coraz częściej można spotkać je nawet na blokowiskach. Musimy jednak pamiętać, że jest to zwierzę chronione i pod